„Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej"

Głównym celem projektu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Kreator innowacyjności- wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej" realizowanego na UKSW jest zdynamizowanie rozwoju przedsiębiorczości akademickiej

Dla współczesnego człowieka, absolwenta wyższej uczelni, jak również pracownika naukowego problematyka przedsiębiorczości, a przede wszystkim zarządzanie własnością intelektualną powinno być wiedzą podstawową, bo na niej ma bazować innowacyjna gospodarka. Własność intelektualna ma sens, jeśli będzie mogła być zamieniana w kapitał (intelektualny), dlatego warto nią skutecznie zarządzać.

Znajomość tematyki zarządzania własnością intelektualną jest ważna i może być przydatna zarówno w pracy na rzecz przedsiębiorstwa czy instytucji, w której jesteśmy zatrudnieni, czy też przy otwieraniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Rzeczywistość gospodarcza i społeczna bardzo szybko się zmienia. Zmiany o charakterze ekonomicznym i technologicznym wymagają nowego podejścia do kształcenia. Obecnie w żadnej dziedzinie wiedzy wiadomości przyswajane podczas zajęć dydaktycznych nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu w wyuczonym zawodzie. Absolwent opuszczający mury uczelni, a tym bardziej pozostający na niej, by dalej prowadzić działalność naukową powinien oprócz wiedzy dysponować również narzędziami do jej twórczego wykorzystania. Projekt ma właśnie za zadanie nauczyć młodych ludzi praktycznego zastosowania zdobytych w trakcie studiów wiadomości.

Wiedza i umiejętności praktyczne w zakresie przedsiębiorczości stanowią kompleks interdyscyplinarny i łączą elementy ekonomii, prawa, zarządzania, socjologii, psychologii czy inżynierii produkcji. Z tego też względu projekt ten jest adresowany do studentów wszystkich kierunków oraz poziomów studiów oraz studiów doktorskich. Na naszej uczelni wszystkie te kierunki są prowadzone, a więc jest dobre pole do realizacji takiego projektu.

Główny cel tego projektu, a więc zdynamizowanie rozwoju przedsiębiorczości akademickiej jest realizowany poprzez opracowywanie i promowanie w środowisku UKSW następujących zagadnień:

  1. przedsiębiorczości, w szczególności kształcenia, wspierania i promowania osobowości asertywnych w celu podejmowania przez nie innowacyjnej działalności gospodarczej
  2. skutecznych standardów nauczania problematyki prawnej ochrony własności intelektualnej,
  3. zagadnień ekonomicznych w zakresie zarządzania, komunikacji, negocjacji i marketingu;
  4. zagadnień prawnych w tym: prawo własności intelektualnej, wycena własności intelektualnej, komercjalizacja i obrót prawami własności intelektualnej, prawo autorskie, własności przemysłowej, mediów elektronicznych, nowych technologii oraz ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji,
  5. zagadnień technicznych i technologicznych oraz rynkowych relacji pomiędzy pracodawcą a pracobiorcą;
  6. problematyki psychologicznej i socjologicznej (w tym podejmowanie decyzji strategicznych oraz przywództwo i budowanie społeczności kreatywnych);

 

Efektem projektu powinno być wprowadzenie absolwentów UKSW, jak też pracowników naukowych do elity kształtującej przyszłość badań naukowych, zaawansowanych technologii i nowoczesnej gospodarki, wykształcenie umiejętności pracy w interdyscyplinarnych, międzykulturowych, kreatywnych zespołach oraz rozwijanie cech przywódczych i umiejętności kierowniczych. Projekt zawiera moduł ekonomiczny, prawniczy, moduł zarządzania (z elementami komunikacji i negocjacji oraz podejmowania strategicznych decyzji inwestycyjnych), jak też warsztaty na temat rozwiązywania trudnych problemów z tego zakresu.

W celu przełamania barier pomiędzy wynalazcami a przedsiębiorcami organizowane są w ramach projektu wspólne spotkania naukowców, pedagogów, studentów z przedstawicielami biznesu. Debaty te mają pomóc reprezentantom tych środowisk lepiej się porozumiewać. Autorzy projektu liczą na to, że wspólne spotkania, konferencje, seminaria, w tym otwarte Forum przyciągną na uczelnię przedsiębiorców, inwestorów. Dobra współpraca środowisk akademickich z przedsiębiorcami powinna przynieść odpowiednie efekty, wprowadzić nową jakość do polskiej gospodarki i wpłynąć na wzrost stopnia jej innowacyjności, a przez to konkurencyjności na wspólnym rynku europejskim oraz rynku globalnym.

Kolejnym bardzo ważnym elementem realizowanego na naszej uczelni projektu jest komercjalizacja wyników prac naukowych. Uczestnicy „Kreatora Innowacyjności" mają możliwość poznania technik i dobrych wzorów we wdrażaniu nowoczesnych, innowacyjnych pomysłów na rynek. Ta wiedza i pomoc w pośrednictwie między uczelnią a jej otoczeniem biznesowym powinna się przyczynić do zmiany postawy na bardziej aktywną, a więc na postawę przedsiębiorczości. Większość dzisiejszych studentów będzie w przyszłości w mniejszym lub większym stopniu musiała samodzielnie stworzyć sobie miejsce pracy, zatem projekt daje im szansę poznania specyficznego języka i sięgnięcia do potencjalnych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Jeśli chcemy by naukowiec z przedsiębiorcą się porozumieli, musimy pamiętać, że są oni są z trochę innych światów, mówią różnymi językami.. Zetknięcie kultury człowieka, który się zajmuje badaniami, z kulturą przedsiębiorcy, menedżera, inwestora może rodzić problemy. Naukowiec, badacz nieustannie dąży do doskonałości. Przedsiębiorca albo menedżer egzystują w zupełnie innej rzeczywistości - muszą poradzić sobie z zasobami: ludzkimi, finansowymi, żeby zdążyć na czas i być lepszymi od konkurencji. Jeśli więc nie będzie instytucji i ludzi, którzy potrafią łączyć te dwie kultury, być zwornikami tych dwóch różnych mentalności i osobowości niewielka nadzieja na owocną współpracę gospodarki i nauki, bo taka współpraca będzie niemożliwa właśnie ze względu na brak komunikacji.

Profesjonalne pośrednictwo między badaczem a inwestorem, a także a może przede wszystkim pomiędzy przedsiębiorcą, menedżerem a badaczem, projektantem, warunkuje dobrą komunikację i decyduje o zapoczątkowaniu oczekiwanej, pożądanej współpracy pomiędzy tymi dwoma światami. .

Trwałym efektem zadań realizowanych w ramach projektu ma być Centrum Przedsiębiorczości na UKSW. Powołanie Centrum Przedsiębiorczości zapewni trwałość Projektu, będzie propagować idee wdrażania projektów innowacyjnych do zastosowań praktycznych, prowadzić prace badawcze i działać na rzecz rozwoju tej tematyki.

Kontakt

Centrum Inicjatyw Rozwojowych UKSW


Ul.Wóycickiego 1/3, bud.24

01-938 Warszawa

tel. 22 380 96 19

e-mail centir@uksw.edu.pl